PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=640116}
6,3 21 828
ocen
6,3 10 1 21828
5,0 3
oceny krytyków
Idealne matki
powrót do forum filmu Idealne matki

Fabuła z pozoru bardzo prosta, ale ile sprzecznych emocji wzbudza. Pod tym względem film jest
naprawdę fantastyczny. Najpierw czułam, że to takie nieetyczne, całkowicie niemoralne, a potem
im mocniej zagłębiałam się w tę historię, tym bardziej byłam zdezorientowana, starając się
wyobrazić sobie, co sama zrobiłabym w podobnej sytuacji gdzie to, co wydaje się niemoralne
jest na swój sposób również dobre, a z kolei na pozór słuszne decyzje (jak późniejsze
małżeństwo, przynajmniej w jednym przypadku z odpowiednią osobą) unieszczęśliwiają. Do
tego dochodzi kwestia upływającej młodości i tego, że to wszystko w ogóle nie miało prawa się
wydarzyć. Dramatyzm tej całej sytuacji jest po prostu wspaniały. Świetne kino, skłaniające do
refleksji, wciągająca fabuła, piękne zdjęcia, bardzo dobra gra aktorska i ciekawy klimat, ja w
każdym razie nie mogłam się oderwać.

ocenił(a) film na 9
Ja_asiaa

Cieszę się z Twojego głosu, bo właśnie przeczytałem narzekania kilku osób, które nie chwyciły przekazu. Film pod względem zdjęć jest fantastyczny, podobnie bardzo dobrze prezentuje dobroć tej moralnie niedopuszczalnej sytuacji. To jest, jak to często bywa z filmami o miłości - film o kłamstwie. I to nie wyłącznie o tym tanim kłamstwie wobec męża, który późno spostrzegł, że go żona nie kocha, a to co było potem było już jakąś konsekwencją tej pustki między nimi. Bardziej interesującym kłamstwem jest samooszukiwanie się bohaterek, że jednak się uda. Owo 'udało się' przed grzechem, ma znaleźć kontynuację po. Ale jak mówił Stagiryta, zanim powiesz, że się udało, poczekaj aż umrą Twoje dzieci. Złudzenia, złudzenia. Czyż nie z nich, w znacznej części, składa się nasze życie?

Tak przy okazji - gdyby zło nie było atrakcyjne, to by nie było wybierane. Twoje zdezorientowanie bierze się (brało) z tego, że myślisz (interpretuję), że dobro i zło to przeciwieństwa. a tymczasem nie ma zła samego w sobie, zło moralne to po prostu niewłaściwe dobro, nie dla Ciebie, nie z tą osobą, nie w ten sposób, nie w tym czasie, nie te środki etc. Zło musi być pociągające, atrakcyjne, właśnie dobre, aby zostało wybrane. Ten film właśnie genialnie pokazuje, jak złudna fascynacja (niewłaściwym) dobrem powoduje, że wszystko co dobre, ulega zniszczeniu. Bo na samotnej, nie liczącej się z moralnymi wymogami społeczeństwa albo świata (w każdym razie zdystansowanej, oddzielonej, właśnie - samotnej jak atom, jak monada) nie ma już życia i radości, pozostało jedynie codzienne trwanie. Dzień dobry.

Dzień dobry. To jakie złudzenie dzisiaj będziemy pielęgnować? Może to, że nadal jesteśmy młode? Na pewno jakieś znajdziemy :D

ocenił(a) film na 2
Uh_Huh

O czym ty w ogóle piszesz? Zło to zło i nikt nie ma wątpliwości jak je interpretować. Romans z synem przyjaciółki to co najwyżej bezmyślność. Film jest słaby, bo nawet nie dotyka istoty problemu, a cały dramatyzm oparty jest na powtarzanym co jakiś czas stwierdzeniu "musimy z tym skończyć". Groteska.

ocenił(a) film na 9
Kalliope

Widać, że nie załapałaś. Dwukrotnie.

ocenił(a) film na 5
Uh_Huh

tu nie na co załapywać, dwaj panowie, samotni zresztą, mają po córce, każdy. Płynie czas, płynie i znów scenka na tratwie?

ocenił(a) film na 4
Kalliope

"Film jest słaby, bo nawet nie dotyka istoty problemu"
Kalliope - a jaka jest, Twoim zdaniem, istota problemu?

ocenił(a) film na 6
deklinacja

Ja bym oczekiwała jednak jakiegoś pogłębienia tematu. Te kobiety specjalnie nie pokazują w tym filmie żadnej refleksji. Rozważań. Wątpliwości ( poza tym, że boją się, że zaraz staną sie za stare dla tych chłopców, ale przeciez to nie chodzi o wiek, tylko ich wzajemne relacji). Tego mi tu bardzo zabrakło. Szóstka w mojej ocenie jest za walory estetyczne i miłość do Australii.

ocenił(a) film na 8
Ja_asiaa

ciesze sie ze ktos to napisal! jak dla mnie film genialny!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones